Skip to content

16 Halsted Pl.

East Orange, NJ 07018

Vacant Land

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block692
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-13

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$56,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,762-0.9%
2024$1,777+969.2%
2023$166+1.3%
2022$164+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

DeedBook 12419, Page 2843

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 5943, Page 314

Property Sale

Sale
$13,300
DeedBook 5142, Page 563