Skip to content

147 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Apartment

Last Sale Price
$7,360,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block700
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-13

Building Details

Building Class---
Description4S ELEV-50-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,300,000
22%
Improvement Value:$4,661,400
78%
Total Assessment$5,961,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$187,248-0.9%
2024$188,857+40.9%
2023$134,004+1.3%
2022$132,286+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$7,360,000

To:

DeedBook 20210, Page 15864

Property Sale

Sale
$5,459,428

From:

To:

DeedBook 20170, Page 85174Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$3,297,874

From:

To:

DeedBook 20161, Page 3189Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 12470, Page 6365Recorded12/2/2013

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5638, Page 412

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5082, Page 640