Skip to content

151 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block70
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,779
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
20%
Improvement Value:$260,900
80%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,205-0.9%
2024$10,293+16.2%
2023$8,855+1.3%
2022$8,741+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,779DeedBook 20230, Page 21949

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,804DeedBook 20180, Page 14937Recorded2/20/2018

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 12339, Page 5503

Property Sale

Sale
$358,500
DeedBook 12047, Page 9445

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 6329, Page 651

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4916, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1925