Skip to content

132 So. Harrison St.

East Orange, NJ 07018

Other Exempt

Last Sale Price
$555,750
Last Sale Date
May 4, 1995

Property Information

Block710
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-07

Building Details

Building Class---
Description1 FMLY MANSION
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,007,900
49%
Improvement Value:$1,038,800
51%
Total Assessment$2,046,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$41,362+143.2%
1999$17,010-1.3%
1998$17,238+16.7%
1997$14,770+22.8%
Property History

Property Sale

Sale
$555,750

To:

DeedBook 5364, Page 431