Skip to content

131-135 So. Harrison St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$2,011,973
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block711
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-6

Building Details

Building Class10
Description4S ELEV-34-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$884,000
24%
Improvement Value:$2,762,200
76%
Total Assessment$3,646,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$114,527-0.9%
2024$115,512+26.2%
2023$91,532+1.3%
2022$90,359+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,011,973

To:

DeedBook 20220, Page 34476

Property Sale

Sale
$3,000,000

From:

To:

DeedBook 20171, Page 9916Recorded12/18/2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5289, Page 280

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 4999, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1930