Skip to content

167 So. Harrison St.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 21, 2013

Property Information

Block712
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-6

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,600
59%
Improvement Value:$257,000
41%
Total Assessment$622,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,556-0.9%
2024$19,724+23.8%
2023$15,930+1.3%
2022$15,726+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 12421, Page 9954

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 6154, Page 697

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5384, Page 539

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5091, Page 178

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5005, Page 305