Skip to content

58 Melrose Avenue

East Orange, NJ 07018

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2007

Property Information

Block720
Lot22.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,780
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,700
19%
Improvement Value:$362,300
81%
Total Assessment$447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,040-0.9%
2024$14,161-12.5%
2023$16,185+1.3%
2022$15,978+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6162, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1980