Skip to content

287 So. Harrison St.

East Orange, NJ 07018

Other Exempt

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block722
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-9

Building Details

Building Class---
DescriptionSEN CIT/111APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,339,800
8%
Improvement Value:$14,516,300
92%
Total Assessment$15,856,100

Sale
$4,500,000

To:

DeedBook 12260, Page 105

Property Sale

Sale
$4,040,322
DeedBook 5742, Page 516