Skip to content

315 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$155,500
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block736
Lot29.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,453
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
23%
Improvement Value:$270,000
77%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,943-0.9%
2024$11,037+19.9%
2023$9,209+1.3%
2022$9,091+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,500

To:

Sq Ft2,453DeedBook 20171, Page 7549

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 4958, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1930