Skip to content

36 Crawford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Jan 15, 1982

Property Information

Block741
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
33%
Improvement Value:$159,700
67%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,466-0.9%
2024$7,530+14.0%
2023$6,605+1.3%
2022$6,520+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930