Skip to content

278 Rhode Island Ave

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block741
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
38%
Improvement Value:$133,800
62%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,763-0.8%
2024$6,821+13.1%
2023$6,029+1.3%
2022$5,951+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$203,000

To:

Sq Ft1,198DeedBook 6234, Page 332

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 6113, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1930