Skip to content

380 Elmwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 3, 2000

Property Information

Block752
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,300
31%
Improvement Value:$178,900
69%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,141-0.9%
2024$8,211-0.5%
2023$8,256+1.3%
2022$8,150+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 5734, Page 453

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5061, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1920