Skip to content

28 Wayne Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block753
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
22%
Improvement Value:$283,100
78%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,235-0.8%
2024$9,314+15.6%
2023$8,057+1.3%
2022$7,953+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20230, Page 6517

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5179, Page 508

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5073, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1925