Skip to content

61 Lindsley Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 1994

Property Information

Block760
Lot12.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,300
21%
Improvement Value:$294,300
79%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,735-0.9%
2024$11,836+8.9%
2023$10,871+1.3%
2022$10,732+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925