Skip to content

330 Tremont Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block760
Lot14.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,500
32%
Improvement Value:$172,500
68%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,915-0.9%
2024$7,983+6.3%
2023$7,508+1.3%
2022$7,412+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,348DeedBook 6195, Page 194

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 5607, Page 581

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 5406, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1930