Skip to content

346 Tremont Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1966

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 30, 1992

Property Information

Block760
Lot14.23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-RN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,255
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,400
29%
Improvement Value:$204,500
71%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,762-0.9%
2024$8,839+1.7%
2023$8,693+1.3%
2022$8,579+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,255DeedBook 5210, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1966