Skip to content

74-76 Lindsley Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block761
Lot3.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,080
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,100
18%
Improvement Value:$380,100
82%
Total Assessment$465,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,612-0.9%
2024$14,738+30.2%
2023$11,320+1.3%
2022$11,175+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 12123, Page 8553

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12011, Page 6478

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5876, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1930