Skip to content

113 Crawford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block773
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-BN-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,500
33%
Improvement Value:$158,200
67%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,466-0.9%
2024$7,530-2.0%
2023$7,685+1.3%
2022$7,587+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,202DeedBook 6341, Page 937

Property Sale

Sale
$2,539,995
DeedBook 4880, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1930