Skip to content

305 Tremont Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block781
Lot18.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
27%
Improvement Value:$222,900
73%
Total Assessment$306,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,374-0.9%
2024$9,457+3.7%
2023$9,120+1.3%
2022$9,000+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930