Skip to content

359 Tremont Avenue Lot

East Orange, NJ 07018

Vacant Land

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 24, 1993

Property Information

Block781
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$41,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,313-0.8%
2024$1,324+724.1%
2023$161+1.3%
2022$159+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 5296, Page 287