Skip to content

68 Ross St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Oct 1, 2002

Property Information

Block781
Lot32.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class16
Description1.5S-CC-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,649
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,800
30%
Improvement Value:$193,300
70%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672-0.9%
2024$8,747+0.8%
2023$8,677+1.3%
2022$8,566+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930