Skip to content

84 Mc Kay Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block781
Lot32.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,030
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
18%
Improvement Value:$346,500
82%
Total Assessment$423,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,312-0.8%
2024$13,426+18.4%
2023$11,342+1.3%
2022$11,197+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft3,030DeedBook 20211, Page 42225

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft3,030DeedBook 20190, Page 16699Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 6294, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1930