Skip to content

54 Mc Kay Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block781
Lot32.16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
24%
Improvement Value:$257,800
76%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,679-0.9%
2024$10,771+0.5%
2023$10,722+1.3%
2022$10,584+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 20160, Page 64208

Property Built

Built

Year Built: 1930