Skip to content

639 Park Avenue

East Orange, NJ 07017

Built 1987

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Nov 17, 1993

Property Information

Block801
Lot17.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class35
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,400
35%
Improvement Value:$126,800
65%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,100-0.8%
2024$6,152+0.1%
2023$6,145+1.3%
2022$6,066+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 5286, Page 721

Property Sale

Sale
$95,900
DeedBook 5010, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1987