Skip to content

647 Park Avenue

East Orange, NJ 07017

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2024

Property Information

Block801
Lot19.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class35
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
39%
Improvement Value:$109,800
61%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,688-0.9%
2024$5,737-8.1%
2023$6,245+1.3%
2022$6,165+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 20170, Page 82544Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5503, Page 502

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 4972, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1987