Skip to content

61 State St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block803
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
30%
Improvement Value:$167,000
70%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,526-0.9%
2024$7,591+5.9%
2023$7,170+1.3%
2022$7,078+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,635DeedBook 20160, Page 19413

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5805, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1925