Skip to content

32-34 Schuyler Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block821
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
17%
Improvement Value:$356,300
83%
Total Assessment$429,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,481-0.9%
2024$13,597+24.6%
2023$10,910+1.3%
2022$10,770+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6182, Page 303

Property Sale

Sale
$55,100
DeedBook 5482, Page 593

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4944, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1925