Skip to content

106 Burchard Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block822
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-5

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,900
32%
Improvement Value:$202,100
68%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329-0.8%
2024$9,409+7.8%
2023$8,727+1.3%
2022$8,615+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5099, Page 760

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4850, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1925