Skip to content

49 Brighton Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block833
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,903
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
48%
Improvement Value:$104,400
52%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,307-0.9%
2024$6,361-27.2%
2023$8,733+1.3%
2022$8,621+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910