Skip to content

250 Midland Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block877
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
25%
Improvement Value:$301,500
75%
Total Assessment$400,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,567-0.9%
2024$12,675+1.5%
2023$12,484+1.3%
2022$12,324+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,346DeedBook 20191, Page 21336

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12285, Page 1946

Property Built

Built

Year Built: 1900