Skip to content

252 Brighton Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Date
Nov 4, 1974

Property Information

Block880
Lot27.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
32%
Improvement Value:$171,600
68%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716-0.9%
2024$7,784+4.0%
2023$7,485+1.3%
2022$7,386+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925