Skip to content

800 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Industrial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 10, 2011

Property Information

Block914
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-2

Building Details

Building Class10
Description1S INDUSTRIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$637,500
78%
Improvement Value:$174,700
22%
Total Assessment$812,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,511-0.9%
2024$25,731+17.6%
2023$21,887+1.3%
2022$21,607+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 12325, Page 369

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12168, Page 3959

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4884, Page 790