Skip to content

13 Lawton St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block92
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,069
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
22%
Improvement Value:$324,700
78%
Total Assessment$417,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,120-0.9%
2024$13,233-0.5%
2023$13,293+1.3%
2022$13,123+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,069DeedBook 20220, Page 7203

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft3,069DeedBook 12569, Page 6938Recorded8/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4851, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1930