Skip to content

23 Kulick RoadFairfield, NJ 07004

Built 1967
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2002

Property Information

Block1001
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1SCB-51345SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage3.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$763,300
16%
Improvement Value:$3,879,100
84%
Total Assessment$4,642,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99,162+4.0%
2024$95,308+1.3%
2023$94,101+4.9%
2022$89,738+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967