Skip to content

61 Fairfield RdFairfield, NJ 07004

Built 1926

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 22, 2006

Property Information

Block1201
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF3G-2472SF
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,746
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,500
40%
Improvement Value:$237,200
60%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,495+4.0%
2024$8,165+1.3%
2023$8,061+4.9%
2022$7,688-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,746DeedBook 6354, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1926