Skip to content

276 Rt 46Fairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block1301
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SCB-9812SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$607,500
33%
Improvement Value:$1,240,100
67%
Total Assessment$1,847,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,465+4.0%
2024$37,931+1.3%
2023$37,451+4.9%
2022$35,714+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974