Skip to content

75 Passaic AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1971
Industrial

Last Sale Price
$9,500,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block1801
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
Description1SCB-35512SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$527,400
11%
Improvement Value:$4,100,700
89%
Total Assessment$4,628,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$98,856+4.0%
2024$95,015+1.3%
2023$93,812+4.9%
2022$89,461+58.1%
Property History

Property Sale

Sale
$9,500,000

To:

DeedBook 20240, Page 52361

Property Sale

Sale
$4,700,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 57984Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$3,461,363

From:

To:

Sq Ft8,835DeedBook 12477, Page 6712Recorded1/10/2014

Property Sale

Sale
$55,878,443
DeedBook 6082, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1971