Skip to content

21 Oakland TerraceFairfield, NJ 07004

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2015

Property Information

Block1905
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,969
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,000
52%
Improvement Value:$312,500
48%
Total Assessment$649,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,873+4.0%
2024$13,334+1.3%
2023$13,165+4.9%
2022$12,555+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954