Skip to content

4 Pinewood TerraceFairfield, NJ 07004

Built 1968

Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block1909
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,920
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
54%
Improvement Value:$279,800
46%
Total Assessment$608,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,004+4.0%
2024$12,499+1.3%
2023$12,340+4.9%
2022$11,768+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968