Skip to content

34 Passaic AveFairfield, NJ 07004

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 24, 2009

Property Information

Block2101
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SCB-3033SF
Dwellings2
ZoningL-1
Sq Footage3,449
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$800,000
78%
Improvement Value:$224,700
22%
Total Assessment$1,024,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,888+4.0%
2024$21,037+1.3%
2023$20,771+4.9%
2022$19,807+9.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947