Skip to content

21 Schindler WayFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block2101
Lot8.14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class39
DescriptionTHS
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,046
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
31%
Improvement Value:$491,900
69%
Total Assessment$716,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,313+4.0%
2024$14,718+1.3%
2023$14,532+4.9%
2022$13,858-6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$749,000

To:

Sq Ft3,046DeedBook 20230, Page 13735

Property Sale

Sale
$490,815
DeedBook 5838, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 2001