Skip to content

45 Schindler WayFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$1,030,000
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block2101
Lot8.26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class39
DescriptionTHSE2724SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,032
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
33%
Improvement Value:$476,900
67%
Total Assessment$711,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,206+4.0%
2024$14,615+1.3%
2023$14,430+4.9%
2022$13,761-10.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,030,000

To:

Sq Ft3,032DeedBook 20240, Page 33551

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft3,032DeedBook 20180, Page 28647Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$660,174
DeedBook 5843, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 2001