Skip to content

51 Schindler WayFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block2101
Lot8.29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class39
DescriptionTHSE 3067SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,268
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$533,000
70%
Total Assessment$758,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,191+4.0%
2024$15,562+1.3%
2023$15,365+4.9%
2022$14,652-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

To:

Sq Ft3,268DeedBook 20240, Page 61521

Property Sale

Sale
$713,057
DeedBook 5894, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 2001