Skip to content

55 Schindler WayFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block2101
Lot8.31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class39
DescriptionTHS 2724SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,032
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
33%
Improvement Value:$477,500
67%
Total Assessment$712,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,219+4.0%
2024$14,628+1.3%
2023$14,442+4.9%
2022$13,773-8.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft3,032DeedBook 20190, Page 13384Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$665,000

To:

DeedBook 12351, Page 312

Property Sale

Sale
$697,525

To:

DeedBook 5871, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 2001