Skip to content

85 Schindler WayFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$616,114
Last Sale Date
Oct 18, 2001

Property Information

Block2101
Lot8.46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class39
Description2SF2C-2724SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,673
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,500
40%
Improvement Value:$484,800
60%
Total Assessment$813,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,372+4.0%
2024$16,697+1.3%
2023$16,486+4.9%
2022$15,721-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$616,114

To:

Sq Ft2,673DeedBook 5835, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 2001