Skip to content

88 Schindler WayFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$505,818
Last Sale Date
Oct 9, 2001

Property Information

Block2101
Lot8.80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class39
DescriptionTHSE3067SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,268
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$514,200
70%
Total Assessment$739,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,789+4.0%
2024$15,176+1.3%
2023$14,984+4.9%
2022$14,289-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$505,818

To:

Sq Ft3,268DeedBook 5837, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 2001