Skip to content

30 Sherwood Lane #4Fairfield, NJ 07004

Industrial

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block2302
Lot7
QualifierC0004
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1SCB-4000SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
31%
Improvement Value:$312,600
69%
Total Assessment$452,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,668+4.0%
2024$9,292+1.3%
2023$9,174+4.9%
2022$8,749+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

DeedBook 20201, Page 20937

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 6291, Page 130