Skip to content

34 Van Ness AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1955

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 3, 2013

Property Information

Block2403
Lot10.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,600
55%
Improvement Value:$187,000
45%
Total Assessment$415,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+4.0%
2024$8,532+1.3%
2023$8,424+4.9%
2022$8,034-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,537DeedBook 12472, Page 5894

Property Built

Built

Year Built: 1955