Skip to content

5 Shire AvenueFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block2404
Lot13.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SWF2C-2428SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,619
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,800
34%
Improvement Value:$347,700
66%
Total Assessment$525,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,225+4.0%
2024$10,789+1.3%
2023$10,652+4.9%
2022$10,158-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,619DeedBook 20201, Page 6764

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 6182, Page 5

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5867, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 2001