Skip to content

52 Pier LaneFairfield, NJ 07004

Built 1940

Last Sale Date
Aug 2, 1996

Property Information

Block2501
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1208SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,219
Acreage4.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,800
57%
Improvement Value:$142,600
43%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,100+4.0%
2024$6,824+1.3%
2023$6,738+4.9%
2022$6,425-2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940